
Na zaproszenie Uniwersytetu w Białymstoku Profesor Elżbieta Wesołowska - w ramach prestiżowego cyklu - Prelekcje Mistrzów wygłosiła 3 listopada br. wykład Heros na walizkach. Przypadek Edypa. Wykłady w ramach tego cyklu są przeznaczone dla całej wspólnoty tamtejszego Wydziału Filologicznego i odbywają się raz w roku. O ich randze świadczy lista prelegentów, wśród których znaleźli się wybitni filolodzy i pisarze. Spośród tych drugich warto wspomnieć Wiesława Myśliwskiego. Sam cykl przed kilku laty otworzyła wykładem Profesor Anna Legeżyńska z Instytutu Filologii Polskiej.
Więcej...
Wzorem poprzedniego roku, przez najbliższe miesiące będą prowadzone on-line wykłady i dyskusje badaczy z kilku ośrodków, poświęcone tyranii i wolności - tym razem w myśli wczesnochrześcijańskiej i średniowiecznej. Organizatorami są prof. M. Stróżyński z naszego Instytutu i prof. E. Stewart z University of Nottingham. Projekt jest finansowany ze środków programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza.
Więcej...
Miło nam poinformować, że Pani dr Teodozja Wikarjak otrzymała 30 września br. Medal Komisji Edukacji Narodowej. Jest to najwyższe odznaczenie, jakie nadaje Minister Edukacji i Nauki w uznaniu za zasługi w pracy nauczycielskiej. Pani Doktor od wielu lat jest cenionym dydaktykiem i niestrudzonym organizatorem Olimpiad Języka Łacińskiego. Ale to nie wszystko, bowiem części z nas zaszczepiła swoje wielkie zamiłowanie do turystyki i żeglarstwa. Serdecznie gratulujemy!
Więcej...
Z radością informujemy, że we wrześniowym wydaniu "Życia Uniwersyteckiego" można przeczytać artykuł o działalności Koła Naukowego Klasyków. Przewodnikiem po aktywnościach koła był jego opiekun dr Łukasz Berger. W serdecznych słowach przypomniał pełną entuzjazmu i zaangażowania postać Pana Wojciecha Wilczyńskiego. Zapraszamy do lektury.
Więcej...
Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci naszego wybitnego, niezmiernie utalentowanego i inteligentnego studenta filologii klasycznej, WOJCIECHA JAKUBA WILCZYŃSKIEGO. Był m.in. prezesem Kola Naukowego Klasyków, które dzięki jego entuzjazmowi rozkwitło w czasie pandemii. To z jego inicjatywy powstał niezwykły projekt badawczy zapożyczeń z języka greckiego. Wojciech był powszechnie lubiany przez wykładowców i studentów, których potrafił zarażać swoimi pasjami. Kariera akademicka stała przed nim otworem. Bezinteresownie dzielił się swoją miłością do antyku z młodszymi kolegami, idąc pod prąd modnym trendom, ucząc ich języka starogreckiego i dzieląc się wiedzą o starożytnej kulturze. Wojciech dzielił się z innymi tym, co kochał. Słowa Safony (na której instrumencie, barbitonie, uczył się grać) pozostają wciąż aktualne:
Ci mówią "jeźdźcy", tamci zaś "piechota", Inni "okręty na tej czarnej ziemi Są najpiękniejsze", ja tymczasem mówię: "To, co ktoś kocha". (fragment 16, tł. J. Danielewicz)
W sobotę o 10.30 w Wilamowie koło Uniejowa odbędzie się msza żałobna, a potem pogrzeb śp. Wojciecha Wilczyńskiego. Osoby chętne do wzięcia udziału w ceremoniach pogrzebowych mogą pojechać na miejsce autobusem, który odjedzie w sobotę rano sprzed Collegium Minus (zbiórka o 7.30). W autokarze jest ok. 50 miejsc, więc osoby chętne proszę o zgłaszanie się do prof. Piotra Urbańskiego (piotr.urbanski@amu.edu.pl) lub prof. Mateusza Stróżyńskiego (mateusz.strozynski@amu.edu.pl).
Więcej...Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.