• Strona główna
  • Dla kandydata
  • Dla studenta
  • Dla pracownika
  • Dla szkół
IFK
Aktualności Aktywności pracowników 100-lecie Filologii Klasycznej O instytucie Program studiów Pracownicy Publikacje książkowe Historia Konferencje Symbolae Philologorum Posnaniensium Polskie Towarzystwo Filologiczne Schola Aestiva Biblioteka Galeria Kontakt
 
Instytut Filologii Klasycznej Strona główna IFK Aktualności

Wykład Profesor E. Wesołowskiej w Białymstoku
Wiadomość, opublikowana 03-11-2022

Na zaproszenie Uniwersytetu w Białymstoku Profesor Elżbieta Wesołowska - w ramach prestiżowego cyklu - Prelekcje Mistrzów wygłosiła 3 listopada br. wykład Heros na walizkach. Przypadek Edypa. Wykłady w ramach tego cyklu są przeznaczone dla całej wspólnoty tamtejszego Wydziału Filologicznego i odbywają się raz w roku. O ich randze świadczy lista prelegentów, wśród których znaleźli się wybitni filolodzy i pisarze. Spośród tych drugich warto wspomnieć Wiesława Myśliwskiego. Sam cykl przed kilku laty otworzyła wykładem Profesor Anna Legeżyńska z Instytutu Filologii Polskiej.

Więcej...
Cykl wykładów on-line Tyranny and Freedom in Early Christian Thought and the Middle Ages
Wydarzenie, rozpoczyna się 10-10-2022

Wzorem poprzedniego roku, przez najbliższe miesiące będą prowadzone on-line wykłady i dyskusje badaczy z kilku ośrodków, poświęcone tyranii i wolności - tym razem w myśli wczesnochrześcijańskiej i średniowiecznej. Organizatorami są prof. M. Stróżyński z naszego Instytutu i prof. E. Stewart z University of Nottingham. Projekt jest finansowany ze środków programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza.

Więcej...
Medal KEN dla dr Teodozji Wikarjak
Wiadomość, opublikowana 03-10-2022

Miło nam poinformować, że Pani dr Teodozja Wikarjak otrzymała 30 września br. Medal Komisji Edukacji Narodowej. Jest to najwyższe odznaczenie, jakie nadaje Minister Edukacji i Nauki w uznaniu za zasługi w pracy nauczycielskiej. Pani Doktor od wielu lat jest cenionym dydaktykiem i niestrudzonym organizatorem Olimpiad Języka Łacińskiego. Ale to nie wszystko, bowiem części z nas zaszczepiła swoje wielkie zamiłowanie do turystyki i żeglarstwa. Serdecznie gratulujemy!

Więcej...
Życie Uniwersyteckie o Kole Naukowym Klasyków
Wiadomość, opublikowana 12-09-2022

Z radością informujemy, że we wrześniowym wydaniu "Życia Uniwersyteckiego" można przeczytać artykuł o działalności Koła Naukowego Klasyków. Przewodnikiem po aktywnościach koła był jego opiekun dr Łukasz Berger. W serdecznych słowach przypomniał pełną entuzjazmu i zaangażowania postać Pana Wojciecha Wilczyńskiego. Zapraszamy do lektury.

Więcej...
Pożegnanie ś.p. Pana Wojciecha Wilczyńskiego
Wydarzenie, rozpoczyna się 09-07-2022

Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci naszego wybitnego, niezmiernie utalentowanego i inteligentnego studenta filologii klasycznej, WOJCIECHA JAKUBA WILCZYŃSKIEGO. Był m.in. prezesem Kola Naukowego Klasyków, które dzięki jego entuzjazmowi rozkwitło w czasie pandemii. To z jego inicjatywy powstał niezwykły projekt badawczy zapożyczeń z języka greckiego. Wojciech był powszechnie lubiany przez wykładowców i studentów, których potrafił zarażać swoimi pasjami. Kariera akademicka stała przed nim otworem. Bezinteresownie dzielił się swoją miłością do antyku z młodszymi kolegami, idąc pod prąd modnym trendom, ucząc ich języka starogreckiego i dzieląc się wiedzą o starożytnej kulturze. Wojciech dzielił się z innymi tym, co kochał. Słowa Safony (na której instrumencie, barbitonie, uczył się grać) pozostają wciąż aktualne:

Ci mówią "jeźdźcy", tamci zaś "piechota", Inni "okręty na tej czarnej ziemi Są najpiękniejsze", ja tymczasem mówię: "To, co ktoś kocha". (fragment 16, tł. J. Danielewicz)

W sobotę o 10.30 w Wilamowie koło Uniejowa odbędzie się msza żałobna, a potem pogrzeb śp. Wojciecha Wilczyńskiego. Osoby chętne do wzięcia udziału w ceremoniach pogrzebowych mogą pojechać na miejsce autobusem, który odjedzie w sobotę rano sprzed Collegium Minus (zbiórka o 7.30). W autokarze jest ok. 50 miejsc, więc osoby chętne proszę o zgłaszanie się do prof. Piotra Urbańskiego (piotr.urbanski@amu.edu.pl) lub prof. Mateusza Stróżyńskiego (mateusz.strozynski@amu.edu.pl).

Więcej...


Poprzednie Następne

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Drukuj stronę Zarządzanie stroną

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.