Miło nam poinformować, że Pani dr Teodozja Wikarjak otrzymała 30 września br. Medal Komisji Edukacji Narodowej. Jest to najwyższe odznaczenie, jakie nadaje Minister Edukacji i Nauki w uznaniu za zasługi w pracy nauczycielskiej. Pani Doktor od wielu lat jest cenionym dydaktykiem i niestrudzonym organizatorem Olimpiad Języka Łacińskiego. Ale to nie wszystko, bowiem części z nas zaszczepiła swoje wielkie zamiłowanie do turystyki i żeglarstwa. Serdecznie gratulujemy!
Więcej...Z radością informujemy, że we wrześniowym wydaniu "Życia Uniwersyteckiego" można przeczytać artykuł o działalności Koła Naukowego Klasyków. Przewodnikiem po aktywnościach koła był jego opiekun dr Łukasz Berger. W serdecznych słowach przypomniał pełną entuzjazmu i zaangażowania postać Pana Wojciecha Wilczyńskiego. Zapraszamy do lektury.
Więcej...Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci naszego wybitnego, niezmiernie utalentowanego i inteligentnego studenta filologii klasycznej, WOJCIECHA JAKUBA WILCZYŃSKIEGO. Był m.in. prezesem Kola Naukowego Klasyków, które dzięki jego entuzjazmowi rozkwitło w czasie pandemii. To z jego inicjatywy powstał niezwykły projekt badawczy zapożyczeń z języka greckiego. Wojciech był powszechnie lubiany przez wykładowców i studentów, których potrafił zarażać swoimi pasjami. Kariera akademicka stała przed nim otworem. Bezinteresownie dzielił się swoją miłością do antyku z młodszymi kolegami, idąc pod prąd modnym trendom, ucząc ich języka starogreckiego i dzieląc się wiedzą o starożytnej kulturze. Wojciech dzielił się z innymi tym, co kochał. Słowa Safony (na której instrumencie, barbitonie, uczył się grać) pozostają wciąż aktualne:
Ci mówią "jeźdźcy", tamci zaś "piechota", Inni "okręty na tej czarnej ziemi Są najpiękniejsze", ja tymczasem mówię: "To, co ktoś kocha". (fragment 16, tł. J. Danielewicz)
W sobotę o 10.30 w Wilamowie koło Uniejowa odbędzie się msza żałobna, a potem pogrzeb śp. Wojciecha Wilczyńskiego. Osoby chętne do wzięcia udziału w ceremoniach pogrzebowych mogą pojechać na miejsce autobusem, który odjedzie w sobotę rano sprzed Collegium Minus (zbiórka o 7.30). W autokarze jest ok. 50 miejsc, więc osoby chętne proszę o zgłaszanie się do prof. Piotra Urbańskiego (piotr.urbanski@amu.edu.pl) lub prof. Mateusza Stróżyńskiego (mateusz.strozynski@amu.edu.pl).
Więcej...Pragniemy poinformować, że 31 maja w naszym Instytucie będziemy gościć Profesora Patricka Finglassa z University of Bristol, który wygłosi wykład "A new hypothesis of Euripides’ Dictys". Będzie on poświęcony trylogii Eurypidesa, z której zachowała się jedynie Medea. Początek wykładu o godz. 17.00, w sali 328 Collegium Maius (Fredry 10).
Aktualizacja, nasz Gość zmienił temat wykładu. Obecnie brzmi on Sappho Book 1: the beginning, the middle, and the end. Termin i miejsce wykładu pozostają bez zmian.
Więcej...Miło nam poinformować, że 7 V br. postanowieniem Prezydenta RP, nasza wieloletnia pracowniczka Pani Barbara Spychała, od ponad 30 lat kierująca sekretariatem IFK została odznaczona Medalem za Długoletnią Służbę. Odznaczenie wręczyła JM Rektor Bogumiła Kaniewska. Odznaczenie jest wyrazem uznania za wzorowe wypełnianie obowiązków zawodowych. A mówiąc prościej Pani Spychała jest nie do zastąpienia. Gratulujemy odznaczenia.
Więcej...Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.