Aktualności

W wydawnictwie Brill-Schoeningh ukazała się 25 maja książka Adam Mickiewicz, Metaphysical Poems, pod redakcją prof. Jerzego Fiećki (Instytut Filologii Polskiej) i prof. Mateusza Stróżyńskiego (Instytut Filologii Klasycznej). Publikacja składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest obszerne, monograficzne studium metafizycznego nurtu w liryce Mickiewicza. Jest to pierwsze w literaturze przedmiotu systematyczne opracowanie tego aspektu twórczości poety. Druga część to wybór 27 wierszy, dokonany na podstawie nowatorskiego ujęcia problemu, zarysowanego w studium wstępnym. Wybór jest dwujęzyczny – wersjom oryginalnym towarzyszą poetyckie przekłady na język angielski (w dużej mierze utworów wcześniej nie tłumaczonych), pióra M. Stróżyńskiego i J.S. Boparaia. Trzecia część książki to obszerne komentarze do poszczególnych wierszy: edytorskie, literaturoznawcze i filozoficzne.
Więcej...
Z radością informujemy, że w najbliższy wtorek 6 VI w Instytucie Filologii Klasycznej będziemy gościć Profesor Katharinę Volk z Columbia University. Uczona wygłosi wykład zatytułowany Wisdom and Friendship in Cicero's De amicitia. Spotkanie zaczyna się o godz. 17.30 i odbędzie się tradycyjnie w sali 328 w Collegium Maius (Fredry 10). Serdecznie zapraszamy.
Więcej...
Pragniemy poinformować, że znany m. in. z cyklu wykładów tandem badawczy Prof. M. Stróżyńskiego (IFK) i Prof. E. Stewarta (University of Nottingham) otrzymał grant brytyjskiej agencji Arts and Humanities Research Council (IAA Mode A). Grant ma charakter "startowy" i jego celem jest organizacja międzynarodowego spotkania ekspertów, którzy rozwijać będą interdyscyplinarną integrację antycznego i współczesnego rozumienia autokratycznych reżimów. Realizacja grantu ma nastąpić w pierwszej połowie 2024 roku. Kierownikiem projektu jest prof. Stewart, prof. Stróżyński jest głównym partnerem akademickim.
Więcej...
Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji tłumaczy tego samego dzieła Seneki Hercules Furens (Herkules Szalony). Jednym z nich jest amerykański poeta i eseista, Dana Gioia, a drugim Mateusz Stróżyński z IFK. Pojawienie się nieomalże w tym samym czasie przekładu polskiego i angielskiego będzie inspiracją do rozmowy na temat Seneki
jako tragediopisarza i obecności jego twórczości we współczesnym
świecie. Rozmowa odbędzie się w języku angielskim, poprowadzi ją
Jaspreet Singh Boparai. Spotkanie odbędzie się w formule online, na platformie ZOOM.
https://us06web.zoom.us/j/85294183001?pwd=b2RSTFhUanYrT2lSd0RKUWR0MVBBQT09

Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Filologicznego zaprasza na ostatnie w tym semestrze spotkanie. Tym razem gościć będziemy dra Szymona Hiżyckiego OSB, który wygłosi referat Terminologia grecka w pismach Jana Kasjana. Spotkanie rozpocznie się we wtorek 16 V o godz. 17.00 w sali 328 Collegium Maius (ul. Fredry 10). Przedtem o 16.30 (ta sama lokalizacja) dr hab. Michał T. Gronowski OSB. redaktor naczelny Wydawnictwa Tyniec - Homini przedstawi nowości wydawnicze. Na oba spotkania wstęp wolny.
Więcej...Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.