Literatura powszechna

DLA KOGO I PO CO?
Zmieniająca się rzeczywistość systemu edukacyjnego i kulturalnego w Polsce wymaga nieustannego podnoszenia kwalifikacji oraz ich poszerzania o nowe obszary. Taką ofertę prezentują studia na kierunku Literatura powszechna, które mają na celu zdobycie kompetencji merytorycznych przez osobom wykonującym rozmaite zawody związane z kulturą, edukacją, sztuką, translatoryką. Studentami mogą być absolwenci różnych kierunków, nie tylko humanistycznych i społecznych, którzy chcą studiować w zróżnicowanej grupie osób zainteresowanych literaturą, mających różnorodne kompetencje oraz zdobyć oryginalny dyplom magistra.
Zapraszamy także osoby, które studia I lub II stopnia ukończyły już jakiś czas temu i chcą poszerzyć lub zaktualizować swoją wiedzę.
UNIKATOWY KIERUNEK
Jest to kierunek unikatowy, a kształt jego programu wynika z integracji różnorodnych kompetencji pracowników Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej w zakresie literaturoznawstwa (m.in. filologia klasyczna, literaturoznawstwo porównawcze, filologia narodowa, filologie słowiańskie i bałkańskie), dyscyplin związanych z kulturą i sztuką (teatr, film, opera) i językoznawstwa (ogólnego i polonistycznego).
Zaawansowana wiedza, unikatowe umiejętności, wreszcie – cenne kompetencje społeczne, to efekty zajęć prowadzonych przez specjalistów z różnych obszarów wiedzy filologicznej rozbudowanej o kontekst filmoznawczy czy teatrologiczny.
CZYM JEST LITERATURA POWSZECHNA
Literatura powszechna to korpus tekstów mniej czy bardziej spójnie funkcjonujących w świadomości europejskiej, z ich hierarchią często inną niż w obrębie danej literatury narodowej. Punktem wyjścia są tu obie literatury antyczne (grecka i łacińska). Istotne miejsce w programie zajmuje funkcjonowanie w literaturach poklasycznych łaciny i greki, a zwłaszcza tradycji klasycznej. Punktem odniesienia tekstów włączonych do kanonu literatury powszechnej jest literatura polska: są to teksty funkcjonujące w niej dzięki przekładom (od średniowiecza do współczesności).
PROGRAM STUDIÓW
Program studiów został podzielony na trzy grupy przedmiotów:
Jego rdzeń, stanowiący merytoryczną podstawę dwóch pozostałych modułów, stanowią przedmioty obowiązkowe. Należą tu m.in.: Wprowadzenie do literatury powszechnej, Arcydzieła literatury antycznej, Historia idei, Metodologie badań literaturoznawczych, Główne tendencje literatury europejskiej w XXI wieku, Tradycja klasyczna w literaturze europejskiej.
Drugą grupę przedmiotów stanowią przedmioty obowiązkowe do wyboru, które student może wybrać spośród zaproponowanych przez koordynatorów kierunku zbliżonych merytorycznie, ekwiwalentnych przedmiotów prowadzonych na Wydziale. Pozwala to na dużą swobodę w kształtowaniu programu studiów przez poszczególnych studentów oraz indywidualizację kształcenia.
Trzecia grupa przedmiotów to wykłady monograficzne i zajęcia uzupełniające do wyboru: spośród oferty wydziałowej.
W SKRÓCIE
- Unikatowy program
- Genologiczne i tematyczne ujęcie literatury powszechnej
- Szeroka wiedza o literaturze powszechnej, której podstawą jest literatura grecka i rzymska, a punktem odniesienia literatura polska
- Indywidualizacja programu kształcenia, łącznie z wyborem opiekuna pracy magisterskiej
- Dogodna organizacja planu zajęć
DODATKOWE INFORMACJE
W razie potrzeby prosimy o kontakt z koordynatorami kierunku:
Prof. UAM dr hab. Krzysztof Skibski (Instytut Filologii Polskiej) kskibski@amu.edu.pl
Prof. dr hab. Piotr Urbański (Instytut Filologii Klasycznej) urbanski@amu.edu.pl
Zapraszamy na stronę kierunku na Facebooku: https://www.facebook.com/literaturapowszechnawfpikuam/
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.