Konkurs Wiedzy o Antyku
Komunikat
Poznań, 03. 03. 2023
Organizacja finału XVI Konkursu Wiedzy o Antyku
1. Finał Konkursu Wiedzy o Antyku odbędzie się w siedzibie Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Collegium Maius UAM, ul. Fredry 10): 30 marca (czwartek) – dla licealistów i 31 marca (piątek) – dla uczniów szkół podstawowych.
2. Przebieg finału:
A. DLA LICEALISTÓW – 30 marca 2023r.:
9.30 – 11.15 część pisemna, sala 328 i 330
11.30 – ok. 15.00 część ustna, sala 330.
B. dla uczniów szkoły podstawowej – 31 marca 2023r.:
10.00 – 11.45 – eliminacje pisemne, sala 328
3. Uczniowie powinni mieć przy sobie aktualne legitymacje szkolne.
4. Wyniki zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej https://ifk.amu.edu.pl/dla-szko/dla-szkol do 3 kwietnia br. Dyplomy oraz nagrody zostaną przesłane do szkół pocztą.
5. Informujemy, że organizator nie pokrywa kosztów dojazdu, ani nie zapewnia wyżywienia uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom. Przewidziany jest jedynie niewielki zestaw pokrzepiający dla uczniów (batonik, sok).
6. Prosimy o pozostawienie wierzchnich okryć w szatni na parterze budynku.
Wyniki etapu szkolnego
Bardzo prosimy o zapoznanie się z wynikami etapu szkolnego i dalsze postępowanie zgodnie z podanymi informacjami.
Wyniki dla szkół podstawowych
Wyniki dla szkół ponadpodstawowych (liceum)
Organizacja etapu szkolnego XVI Konkursu Wiedzy o Antyku
1. 7 grudnia zostały wysłane do szkół tradycyjną pocztą testy konkursowe. Jeżeli do środy 14 grudnia (rano) nie dotarłyby do szkoły, prosimy o kontakt (konkurswiedzyoantyku@amu.edu.pl). Test zostanie przesłany drogą elektroniczną.
2. Prosimy o powielenie odpowiedniej liczby egzemplarzy i przeprowadzenie konkursu w dniu 15 grudnia 2022 roku o godz. 9. 00.
3. Na rozwiązanie zadań uczniowie mają 90 minut.
4. Testy sprawdza powołana przez Dyrektora szkoły komisja w oparciu o załączony klucz.
5. Prosimy o przesłanie w ciągu trzech dni roboczych od eliminacji szkolnych protokołu sporządzonego według wzoru zamieszczonego na naszej stronie internetowej. Protokół (jego skan) należy przesłać pocztą elektroniczną na podany w p. 1 adres mailowy. Protokół powinien uwzględniać wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w konkursowej rywalizacji.
6. Do zmagań w finale przystąpi maksymalnie 30 uczniów szkoły podstawowej (klasy VI – VIII) oraz 25 licealistów, którzy (dotyczy to obu kategorii wiekowych) w etapie szkolnym uzyskali min. 50% punktów.
7. Najpóźniej 10 stycznia 2023 r. na podanej w p. 5 stronie internetowej Instytutu Filologii Klasycznej UAM zostanie zamieszczona lista uczniów, którzy zakwalifikowali się do finału konkursu. Prosimy o sprawdzenie oraz skorygowanie e-mailem ewentualnych pomyłek w zapisie nazwisk.
8. Prosimy o przesłanie wraz z protokołem skanu deklaracji zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Instytut Filologii Klasycznej UAM na potrzeby Konkursu potencjalnych uczestników finału – uczniów szkoły podstawowej (kl. VI-VIII) oraz liceum, którzy uzyskali min. 50% punktów. Formularz deklaracji znajduje się w załącznikach na naszej stronie. Niewyrażenie zgody bądź niedostarczenie deklaracji oznacza rezygnację z udziału w Konkursie.
9. W przypadku licealistów prosimy ich nauczycieli o przesłanie w ciągu tygodnia od ogłoszenia listy zakwalifikowanych do finału skanu „karty zgłoszenia” (wzór na naszej stronie) zawierającej dwie pozycje (jeden przekład i jedno opracowanie) wybrane przez ucznia z kanonu lektur dodatkowych.
Wszystkim Uczestnikom życzymy powodzenia
Organizatorzy
Piękne rzeczy wypracować można dzięki długiej i uciążliwej nauce, złe natomiast owocują bez trudu /Demokryt/
Parvola – nam exemplo est – magni formica laboris – Maleńka mrówka jest przykładem wielkiej pracy /Horacy/
Non enim paranda nobis, sed fruenda sapientia est – Nie tylko powinniśmy zdobywać mądrość, lecz także z niej korzystać /Cyceron/
Szanowni Państwo Nauczyciele,
Dyrektorzy Szkół,
Drodzy Uczniowie,
Wszyscy Miłośnicy historii i kultury antycznej
Zapraszamy do udziału w kolejnej, szesnastej już edycji organizowanego przez Instytut Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Konkursu Wiedzy o Antyku. Żywimy nadzieję, że wzorem lat ubiegłych jego bogata i różnorodna tematyka zainspiruje uczniów szkół podstawowych (kl. VI-VIII) oraz liceów z terenu Wielkopolski do systematycznego pogłębiania wiedzy o stanowiącej podwaliny cywilizacji europejskiej przeszłości oraz skrzętnego gromadzenia i czerpania z doświadczeń minionych pokoleń, by na podstawie zdobytej wiedzy odpowiedzialnie i świadomie kreować lepszą i piękniejszą rzeczywistość.
Prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem Konkursu oraz z obowiązującym dla każdej grupy wiekowej kanonem lektur. Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: konkurswiedzyoantyku@amu.edu.pl
Życzymy wszystkim uczestnikom Konkursu, uczniom oraz ich opiekunom, wielu sukcesów w tej szlachetnej rywalizacji, przede wszystkim jednak wiele radości i satysfakcji, płynącej z poznawania tego tak bogatego i fascynującego okresu naszych europejskich dziejów.
Mamy nadzieję, że Konkurs odbędzie się w trybie przewidzianym w regulaminie. Jednakże ze względu na nadchodzącą niepewną jesień i zimę prosimy o śledzenie komunikatów zamieszczanych na stronie IFK UAM w zakładce „Dla szkół”:
Koordynatorki Konkursu
dr Marlena Puk
dr Justyna Zaborowska-Musiał
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.